Największym szczęściem dla dziecka jest mieć dwoje rodziców, którzy darzą się wzajemną miłością i szacunkiem. Jednak nie wszystkie pociechy mają kochających rodziców. Rozwód rodziców to największa tragedia w życiu dziecka. Zwłaszcza gdy ten temat dotyczy małe dzieci, które jeszcze nie potrafią zrozumieć dlaczego mama i tata nie mieszkają razem lub nieustannie się kłócą.

Małe i duże dzieci rodzeństwo
Małe i duże dzieci rodzeństwo

Rodzice też zazwyczaj nie ułatwiają im zrozumienia sytuacji, w której się znaleźli, a niekiedy dziecko samo myśli, że to przez niego rodzice się już nie kochają. Traktują małego członka rodziny jako kartę przetargową często nie zdając sobie sprawy jak bardzo ranią i zaniedbują tym malucha. Najważniejsze dla opiekunów jest to, aby dopiec drugiemu partnerowi i postanowić na swoim.

Dzieci w domu
Dzieci w domu

Rozstanie rodziców odbija się na psychice dziecka na wiele sposobów m. in. na kontaktach z rówieśnikami i otoczeniem, często zamykając się w sobie, w głowie rodzi się chaos i rozpacz. Zostaje naruszony wewnętrzny spokój dziecka, a tym samym jego zaufanie dla dorosłych. Taka sytuacja może mieć także swoje skutki w dorosłym życiu dziecka ale dotyczy to już bardzo traumatycznych przypadków. Zdarza się, że potrzebna jest terapia, żeby pomóc wrócić do normalności i ustabilizować dziecko.

Kategorie: Borsacze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.