Parapetówka, to potoczna nazwa na imprezę organizowaną na uczczenie pierwszego własnego mieszkania. Na ogół organizuje się ją jeszcze w trakcie remontu lub przed nim, tak aby nie było nam przykro, gdy ktoś coś ubrudzi albo uszkodzi.

Pochodzenie

Historia parapetówek wywodzi się z czasów komunistycznych. Były to wówczas jedne z najhuczniejszych imprez, o których słyszały całe osiedla. Organizowano je nieustannie, bowiem czasy te charakteryzowały się zdobywaniem nowych mieszkań. Nazwa ta sama w sobie sugeruje skąd się wzięła – organizując parapetówkę nie zawsze mamy meble w domu, dlatego najlepszym miejscem na którym można położyć talerzyk czy też kubki są parapety.

Impreza w domu
Impreza w domu

Prezenty


Parapetówka wiąże się z obdarowaniem właściciela mieszkania. Jest to swoista tradycja, której trzymamy się od lat. Na ogół to co kupimy zostało wcześniej uzgodnione z samym organizatorem imprezy – dowiadujemy się czego potrzebuje, czego nie zdążył jeszcze kupić, zbieramy składkę od innych uczestników i kupujemy wspólnie duży prezent. Często jednak, każdy decyduje się na kupno osobnych, drobnych prezentów. Dużą popularnością cieszą się wówczas rośliny, kubki do kawy i herbaty, wazon czy też zestaw świeczek. Wszystko co przydaje się do udekorowania nowego mieszkania.

Kategorie: Borsacze

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.